KATEGORİLER

Başkan Uyar Sivas’ta Düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Toplantısına Katıldı

16-05-2017

Belediye Başkanımız Hadi Uyar ve Belediye Meclis Üyesi Ahmet Hasbi Sezgin  12-13 Mayıs Tarihinde Sivas'ta düzenlenen 'Tarihi Kentler Birliği' toplantısına katıldı.

 

 Sivas Belediyesi Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen meclis toplantısında konuşan Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "kentlerinin tarihi ve kültürel geçmişinin korunmasıyla birlikte kent estetiği hakkında da çalışmalar yapmak, gelecek nesillere güzel şehirler bırakmak adına faydalı olacak" dedi.

Meclis toplantısının ardından Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlığında gerçekleştirilen panelde Sivas'ın doğal, kültürel mirasının korunmasına yönelik son gelişmeler Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve Sivas Kültür Turizm Müdürü Kadir Pürlü tarafından katılımcılara anlatıldı.

Toplantının ardından Müze Özendirme Yarışması Ödül Töreni yapıldı. Farklı alanlarda ödül alan belediyelere ödüllerini Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt verdi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi de, ‘Sergileme Kurgusu ve Sosyal Güç Kategorisi’ ödülüne layık görüldü.

 

 Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı ve TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve TKB heyeti Sivas’taki tarihi ve kültürel eserleri gezerek devam eden çalışmalar konusunda bilgi aldılar. Gezi sırasında Gökmedrese, Kale, Ulu Camii, İhramcızade Kültür Merkezi, Subaşı Hanı, Meydan Camisi, Taşhan ve Cumhuriyet Meydanı gezildi.