KATEGORİLER

Sancar Camii Hizmete Açıldı.

01-07-2017

Açılış törenine Belediye Başkanımız Hadi Uyar, İlçe Müftüsü Mehmet Süsün, Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Dursun Uz, Alaçam Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Radi Şen, AK Parti İlçe Başkanı Av. Ali Şengül, Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Özyılmaz, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir ve yönetim kurulu üyeleri, Mahalle Muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Saat 11.00’de Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış konuşmasını Sancar Mahallesi Muhtarı yaparak şunları söyledi: Değerli misafirlerimiz bugün burada iki yıl önce temelini attığımız cami inşaatımızı bitirerek açılış aşamasına getirmiş olmanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Sizlere kısaca hangi aşamalardan geçerek bu günlere geldiğimizi özetlemek istiyorum. Değerli katılımcılar bizler 30 Mart 2014 mahalli idareler seçiminde aday olduğumuzda arkadaşlarla halkımıza şu sözleri verdik. Mahallemizin öncelikli üç tane sorunu vardı. Bunları çözmek için cani gönülden çalışacağımıza söz verdik. Bunlar cami, içme suyu ve yol sorunumuzdu. Çok şükür bunların üçünü de 3 yıl içinde çözmüş olmanın bugün burada sevincini yaşıyoruz. Çok değerli misafirler camiye başlarken önce Allah razı olsun şu anda ağır hasta olan Osman Bayındır amcamıza Allah acil şifalar versin bize buradan 500 metre kare arsa bağışladı ve cami yaptırma derneğini kurduk. Değerli başhekimimizle birlikte müftü beyden müsaade alarak Bismillah deyip yola çıktık. 2014 Ekim ayında temelimizi attık. Başlarken inanın bir liramız yoktu. Allah’ın izni ile kararlıydık. Hedefimiz beş yıllık görevimiz süresince kaba inşaatını yapsak yeter diyorduk. Gece ve gündüz çalıştık. Alaçam Bafra Samsun İstanbul’da yılmadan gezerek herkese anlattık. Tüm hayırsever vatandaşlarımızdan Allah razı olsun ki tüm desteklerini bize verdiler birde baktık ki iki yıl gibi kısa sürede ummadığımız işleri başardık. Birde anmadan geçemeyeceğim Camiye başlarken çok isteyerek başladığımız bazı arkadaşlarımız göremediler onları Rahmetle anıyoruz. Allah onlardan da razı olsun. Birisi rahmetli Tuncay Yıldız diğeri ise Ziya Ozan büyüğümüz dokuz ay boyunca yılmadan çalıştılar. Bu eser burada hizmet verdiği sürece inşallah onlarında amel defterleri açık kalacak ve unutulmayacaklardır. Bu süre içerisinde bizi destekleyen ve yardımlarını esirgemeyen tüm yardım sever vatandaşlarımıza teşekkür ederiz. Ayrıca bizi bu eserlerimizde yalnız bırakmayan Alaçam Belediyesine, Samsun Büyükşehir Belediyemize ve birimlerimize teşekkür ederiz. Bu hizmetlerimizde içme suyu ve yol inşaatlarını çok kısasürede tamamlamış olduk. Çok değerli katılımcılar eksik bitmez mahallemiz bu hizmetlerin çok daha iyisine layıktır. Onun için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah hayırsever vatandaşların yardımıyla eski camimizin yerine Kuran Kursu ve lojman olarak bir çalışma daha düşünüyoruz tabi camimizin bir kısım borçları var inşallah onları da sizlerin yardımı ile bitireceğiz. Değerli misafirler sözlerimi daha fazla uzatmıyorum katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür eder saygılar sunarım sağ olun var olun dedi.

İlçe Müftüsü Mehmet Süsün, camilerin Müslümanların hayatındaki yeri ve önemine değindi. “Camilerin yapılması yetmez. Bu camilere gelerek, içinde rahmana secde edeceksiniz. Bu camileri şenlendireceksiniz. Sevgili peygamberimiz ideal gençleri tarif ederken 'Allah neşeyi ibadette arayan gençliği bize lütfetsin. Camilerimiz hem ibadet mekânı olarak hem bilgi mekânı olarak hem de birlik mekânı olarak en güzel şekilde istifade etmeliyiz. Camimizin hayırlı olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

Daha sonra söz alan Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar ise bugün burada çok anlamlı bir merasim için bulunuyoruz Mahallemize hayırlı olsun .Nerde hayırlı bir hizmet varsa biz orda imkanlarımızla hizmet etmeye devam ediyoruz. Bu güzel eseri meydana getirmek kadar bu camilerin içini dolduracak nesiller yetiştirmekte önemli. İmkanı ölçüsünde bir tuğla koyana da manevi destek verene de teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış kurdalesi protokol üyeleri tarafından İlçe Müftüsü Mehmet Süsün’ün yaptığı dua ile kesildi. Daha sonra açılışı yapılan Sancar Mahallesi camiinin içini gezen protokol üyeleri ezanın okunması ile namaz kıldı. Namaz sonrası Sancar Mahallesi Muhtarlığı ve mahalle halkı tarafından açılışa katılan herkese yöresel ikramlar yapıldı.