KATEGORİLER

Yrd. Doç. Dr. Şeyma Balcı Belediye Başkanımız Hadi Uyar’a Ziyaret

24-11-2017

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Samsun’un iklim değişikliğine adaptasyon sürecinde, Kızılırmak Deltası su yönetiminin modellenmesi projesi kapsamında Yrd. Doç. Dr. Şeyma Balcı Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar’ı ziyaret etti.

 Yrd. Doç. Dr. Şeyma Balcı, ziyaret sırasında şunları söyledi: “Türkiye’de iklim değişikliği alanında kapasitesinin geliştirilmesi kapsamında Samsun Büyükşehir Belediyesince uygulanmakta olan Kızılırmak Deltasında su ayak izinin belirlenmesi konusunda  Belediye başkanımız Hadi Uyar’ı  ziyaret ederek bilgilendirmelerde bulunduk.

Belediye Başkanımız Hadi Uyar ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘’Kızılırmak Deltası ve  Kuş Cenneti  dünyaya doğal bir mirasıdır. Kızılırmak Deltası UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesine girmiştir. Kızılırmak Deltası, Kızılırmak nehrinin taşıdığı alüvyonlar ile oluşan, ülkemizdeki en büyük deltalardan biridir. Samsun ilinin Bafra, Engiz ve Alaçam ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Kızılırmak Deltası, 56.000hektar genişliğinde, irili ufaklı 20 adet göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlardan oluşması, çok büyük bir alana sahip olması ve de barındırığı kuş sayısı bakımından yalnızca Türkiye için değil tüm dünya ekolojisi açısından büyük öneme sahiptir. Samsun Milletvekillerimiz ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ve bizler bu mirasa  büyük önem veriyoruz. Doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş, ülkemizin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanıdır. Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz'i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşımaktadır. İnşallah yapılan çalışmalar ile birlikte  UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesinde kalıcı listesine girecektir’’. dedi