KATEGORİLER

Alaçam’da Sarıkamış Harekatının 103. Yılı Etkinlikleri

08-01-2018

Alaçam Belediyesi ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğünce, Sarıkamış şehitlerini anma programı kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi.

Sarıkamış Harekatı'nın 103'nci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Alaçam Belediyesi ve Gençlik ve Spor Hizmetleri İlçe Müdürlüğü tarafından organize edilen'’Vefakar Gençlik Fedakar Ecdadını Unutmayacak'’ temalı Sarıkamış Şehitleri anma yürüyüşü saat 10:00’da Alaçam Cumhuriyet Meydanında başladı ve Sivri Tepe’de son budu.

Etkinliklere ; Belediye Başkanımız Hadi Uyar ,İlçe Garnizon Komutanı Murat Şenyurt, İlçe Emniyet Amiri Kenan Bıyık, Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Cansu Keskin Karaaslan, İlçe Sağlık Müdürü Ertan Baş, İlçe Müftüsü Mehmet Süsün , Halk Eğitim Merkez Müdürü Salih İleri, Ziraat Bankası Şube Müdürü Mensure Kırmacı ,Ptt Müdürü Onur Kıyıcı, Malmüdürü Hüseyin Şimşek ,Mhp İlçe Başkanı Erdinç Gül ,Alaçam AK Parti Siyasi İşler Başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Dursun Uz,Belediye Meclis Üyeleri Ayşe Türker, Hasan Çelik, Şoförler Odası Başkanı Kurtbey Bozkurt, Alaçam Belediyesi Birim Müdürleri, kamu kurum kuruluş temsilciler, okul müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda ve İstiklal Marşının ardından Kuranı Kerim Tilaveti ve şiirler okundu. Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Cansu Keskin Karaaslan ve Belediye Başkanımız Hadi Uyar tarafından günün anlam ve önemi belirten birer konuşma yapıldı. Cansu Keskin Karaaslan,’’ Şartların tüm olumsuzluğuna karşısında gösterdiği üstün cesaret, sabır ve metanetle, savaştığı düşmanın bile takdirini kazanan Türk Askeri ,Sarıkamış Harekatı’nda harp tarihinde eşine az rastlanır bir mücadele örneği sergilemiştir. Mehmetçik, hiçbir mazeretin ardına saklanmaksızın, vatanına kastedenlere karşı çelikten sinesini siper etmiş; büyük kayıplar verilse de geri dönmeyi asla düşünmemiştir. Direniş ve mücadele azminin üstünlüğünü bir kez daha kanıtlamış, şehit mertebesine ulaşan vatan evlatları Türk Milletinin bağrına defin edilmiştir,’’ dedi Başkan Uyar ;" Sarıkamış'ta 90 bin askerimiz donarak inançları ve vatanları uğruna canlarını seve seve feda etti. Sarıkamış'ta şehit düşen askerlerimizin bu eşsiz yiğitlik destanı, büyük bir fedakarlık ve kahramanlık örneği olmanın yanında, gelecek kuşaklar için de birlik ve kardeşlik örneğidir. Bizler, Sarıkamış şehitlerimizin bu fedakarlığını asla ve asla unutmayacak, şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri değerleri her zaman koruyup ve yaşatacağız. Bu harekat bizlere Mehmetçiğin vatanı için her koşulda gözünü kırpmadan mücadeleye hazır olduğunu ve canını seve seve verebileceğini bir kez daha göstermiştir. Memleketin dört bir yanından gelen bu kahraman askerlerimiz olabilecek en zor koşullarla karşı karşıya kalmalarına rağmen tereddüt etmeden vatan için mücadele etmişlerdir. Bizlerde bu mücadelenin kutsallığı ve kahraman askerlerimizin cesareti ile bu fedakarlığın bilincinde olarak onların izinde birlik ve beraberlik içerisinde vatan için her koşulda çalışmaya devam ediyoruz. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Sarıkamış'ta ve yurdun her köşesinde kahramanlık örneği göstererek adını tarihe yazdıran tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor şükran ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun,’’ dedi İlçe Müftüsü Mehmet Süsün tarafından şehitler için yapılan duanın ardından, Alaçam Belediyesi tarafından çeşitli ikramlarda bulunarak anma programı sona erdi.