KATEGORİLER

BAL GİBİ ÇOCUKLAR PROJESİ KUTLAMA PROGRAMI

08-02-2018

Alaçam Karayolları Kolin Fatih Ortaokulunda ‘’ BAL GİBİ ÇOCUKLAR’’ projesi kutlama etkinliği düzenlendi.
Programın amacının öğrencilere arının tüm canlılar için önemini anlatmak olduğu belirtildi.

Saat 10:00 Karayolları Kolin Fatih Ortaokulunda düzenlenen etkinliğe; Belediye Başkanımız Hadi Uyar ,İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Samsun Büyükşehir Belediye Kırsal hizmetler Dairesi Başkanı Mehmet Akif Özdemir, Gençlik ve Spor İlçe Müdür Cansu Keskin Karaaslan, Tuzla Belediyesi Meclis Üyeleri İbrahim Deniz, İbrahim Nazmi İş, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Güreş, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan, Dr. Ali Korkmaz , Samsun Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gürhan Batı, Daire amirleri, okul müdürleri, kamu kurum kuruluş temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Program sAaygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Açılış konuşması Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan yaptı.

Kaplan;"Arıları küçük bir böcek olarak değil, yaşamın devamı için görevlendirilmiş kutsal bir hayvan olduğunu anlamak zorundayız. Sonuç olarak, dış ülkelerde ve bazı yörelerimizde gözlenen yoğun arı kayıpları arıcılarımızı, bu meslek dalına ait yetkilileri ve araştırıcıları detaylı araştırma yapmaya ve gerekli önlemleri almaya mecbur kıldı. Çünkü genetik zenginliğimizin çok değerli bir türünü oluşturan bal arısı popülasyonlarımızın yok olmasını engellemek, birbirinden değerli arıcılık ürünlerinin üretiminden ziyade bir bakıma bitkisel üretimdeki yaşanabilecek çok büyük kayıpları da önlemek demektir. Çocuklarımıza ve gelecek nesillere arının çok önemli bir hayvan olduğunu anlatmak için buradayız programda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’’. diye konuştu.

Belediye Başkanımız Hadi Uyar,’’ İlçemizde arı yetiştiriciliği bakımından özellikle Kızlan Bölgemiz ideal bir doğal ortam ve arı yetiştiricilerimizin göz bebeği , bölgede arıcılık yapan bir çok arkadaşımız var. Bölgenin doğal florası arıların beslenmesi ve gelişmesi için ideal bir tabi ortamdır. Arıların hayati değeri insanlık açısından son derece önemlidir. “Arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece dört yıl ömrü kalır.” Çünkü arılar yok olursa önce bitkiler, sonra hayvanlar ve zamanla da insanlar yok olur. Bunun farkında olmalıyız ve ona göre çevremize sahip çıkmalıyız, ’’dedi.

Dr. Ali Korkmaz tarafından arının dünyası bir gezi. arılar hakkında bilmece ve sözler etkinliği sunumu yapılarak önemli bilgiler verildi.

Bir kilo bal için 40 bin arının 6 milyon kez çiçeğe konması gerekir.

- Dünyanın en hızlı bilgisayarlarından biri saniyede 16 milyar aritmetik işlem yapabilir. Bal arısı ise aynı sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahiptir.

- 10 mikrovattan daha az enerji tüketen bal arısının beyni, günümüzde üretilen en verimli bilgisayardan 100 milyon kat daha üstündür.

- Bal arıları bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçeğin nektarını toplayabilir ve 100 bin kilometre boyunca kanat çırpabilir.

- Bir koloninin bir kilogram bal üretebilmesi için dünyanın etrafını 6 kez dönmeye eşdeğer bir uçuş yapması, bir arının dünyanın çevresini dönmesi için yaklaşık 25 kilogram bal tüketmesi gerekir.

- Uçan bir arının her kilometrede, enerji için yarım miligram (gramın 2 binde biri) bala ihtiyacı bulunur. Bir arı bir litre balla 25 kilometre hızla ve saniyede 200-250 kez kanat çırparak 3 milyon kilometre kat edebilir.

- Kraliçe arının bir günde yumurtladığı yumurta ağırlığı, kendi ağırlığının 20 katına erişebilir.

- Arı, vücut ağırlığının 330 katı yük çekebilir.

- Bir petek gözünün derinliği 12 milimetre, duvarlarının kalınlığı ise milimetrenin 20'de biri kadardır. Buna rağmen bal ile doldurulduğunda petek hiçbir zarar görmez.

- Bir işçi arı, 42 günlük hayatı boyunca çay kaşığının 12'de biri kadar bal yapabilir.

- Bir bal arısı, bir seferlik polen toplama gezisinde 50-100 çiçeği ziyaret eder.

- Arılar, birbirleriyle dans ederek iletişim kurar. Bal arası dans ederek diğer bal arısına nektar ve polenin nerede olduğunu işaret eder.

- Arılar mavi rengi ayırt edebilir, ancak kırmızıyı, koyu gri ve siyah olarak algılar.

- Bal arıları dakikada 11 bin 400 kez kanat çırpar, bu da vızıltı sesinin nedenidir.

Program sonunda resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece giren öğrencilere ödülleri verildi.

Arıcılar birliği tarafından çeşitli hediyeler dağıtıldı.