KATEGORİLER

Alaçam’ın İmar Planları Yenileniyor

23-02-2018

1980 yılında çizilen ve günümüze kadar imar planı değişiklikleri ile müdahale edilen ve günümüzde artık ihtiyaçlara cevap veremez hale gelen imar planlarımız 04.12.2017 tarih ve 5726 sayılı Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile yetki alınan ve 06/11/2017 tarih ve 35 karar no ile Alaçam Belediye Meclis kararına istinaden İller Bankasından %50 hibe ile ilçemiz merkezinde yaklaşık 1500 hektar alanda jeolojik ve jeoteknik rapor hazırlanması ve akabinde mevcut 330hektarlık olan imar alanını ilave ve revizyon imar planı ile yaklaşık 800 hektar alana çıkartılacaktır.

Revizyon Uygulama İmar Planıyla ilgili yoğun bir çaba gösterdiklerini belirten Belediye Başkanımız Hadi Uyar'' "1980 yılından beri uygulanan imar planımız yetersiz kaldığından revizyon imar planı çalışmalarına başlanmıştır. Halihazır harita’da binalar, binaların kat adedi, yollar, kaldırımlar, sokaklar, ağaçlar, elektrik direkleri, rögar gibi zeminde mevcut bulunan tüm detayları göstermektedir. İller Bankası İlçemizin halihazır haritasının yapılması ve imar planlarının yenilenmesi için yetki ve %50 hibe desteği vererek Alaçam 'da artık daha modern ve düzgün şehirleşmenin önü açılacaktır. İller Bankasına yetki verilmiştir. Bu yetki doğrultusunda İller Bankası tarafından İlçemize ait 1/5000 ölçekli İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı yapılacaktır’’, dedi

Alaçam Belediye Başkanlığı Makamında İller Bankasından gelen heyet ile yapılan görüşmelerde imar revizyon planının en kısa zamanda hayata geçirileceği bildirildi.