KATEGORİLER

Alaçam İlçe Müftülüğü Tarafından Düzenlenen, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı.

22-03-2018

Alaçam İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı.
Alaçam Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu'nda Saat 17.00’de gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Alaçam Müftüsü Mehmet Süsün, Çanakkale Zaferi'nin bir cihan devletinin destanı olduğunu belirterek, "18 Mart 1915'te denizin tutuştuğu gündür. Çanakkale, mananın maddeye olan zaferidir. Çanakkale kalem tutan ellerle saban tutan ellerin kucaklaştığı yerdir. Çanakkale ruhu, Kuvayi Milliye ruhuna inkılap etmiştir. Çanakkale'de, 'Vatan kaç defa kurtuldu' diye soracak olursanız. Bir kere kurtuldu fakat ebediyen kurtuldu. Çanakkale, çağlar üzere destanların özüdür. Çanakkale yeni Türkiye'nin önsözüdür. Çanakkale'de Rabbim istedi, Resulü yardıma koştu, sular büklüm büklüm oldu hem de bulutlar ve rüzgarlar destek verdi." bilgi verdiği konuşmasında katılımcılara teşekkür etti. 
Ardından söz alan 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, Kurtuluş Savaşı'ndan Çanakkale Zaferi'ne Türk halkının verdiği mücadeleden bahsetti. 1. Dünya Savaşı'nda düşmanların Çanakkale'den geçerek Osmanlı'yı tasfiye etmek istediklerini söyleyen Öztürk, Savaşın en önemli cephesinin Çanakkale Cephesi olduğuna işaret etti, "Çanakkale çıkartmasındaki asıl hedef İstanbul idi. İngiliz, Fransız ve diğer küçük devletlerin oluşturduğu düşman donanması, Çanakkale'den çok rahat bir şekilde geçilebileceği düşünüyordu. 1915 Şubat'ın da başlayan şiddetli çarpışmalar 18 Mart 1915'e kadar devam etti. Donanmanın büyük gemileri, Nusret Mayın Gemisi'nin döşediği mayınlar ve atışlarla bertaraf edildi" şeklinde konuştu.
Denizdeki donanmalarda, ateş kusan toplar ile kara harekatına destek vermiştir. Esas destansı şeyler o tarihte başlamıştır. Mustafa Kemal, 'Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum' sözlerini burada söylemiştir. Mustafa Kemal, hatırlarında, 'Bir dakika sonra öleceklerini biliyorlardı. Kur'an bilenler Kur'an okuyor. Bilmeyenler ise bildikleri dualar ile ileriye atılıyorlar. Asla tereddüt yoktu, işte Çanakkale'yi kurtaran bu ruhtur' der. Bu ruh Çanakkale'yi Çanakkale yapmıştır" dedi.
Son olarak birlik ve beraberliğe vurgu yaparak şehitliğin hem dinimizde, hem de kültürümüzde yüce bir makam olduğunu ve onları her zaman rahmet ve minnetle andıklarını belirterek, bu yurdun onların emaneti olduğunu kaydetti. 
18 Mark Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma programında günün anlamına dair Alaçam İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Murat Şenyurt’a Belediye Başkanımız Hadi Uyar tarafından plaket takdim edildi.
Programa Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Murat Şenyurt, Alaçam Cumhuriyet Savcısı Muhammet Halis Tuğ, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, Yakakent Müftüsü Camalettin Gezgiç, Alaçam Müftüsü Mehmet Süsün, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih İleri, Yurtkur Müdürü Selim Erdoğan, Belediye Meclis Üyesi Hasan Çelik, Halk Bankası Müdürü Sadettin Kuru, Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Cevdet Topal, İmam Hatipler ve vatandaşlar katıldı.