KATEGORİLER

Alaçam Belediyesi Kandil’de İrmik Helvası İkramında Bulundu.

14-04-2018

Miraç Kandili, İslam aleminde büyük bir coşku ve sevinçle karşılandı. Alaçam İlçe  Müftülüğü, Merkez Şadibey Camii`nde Miraç kandil programı  düzenledi. Merkez Şadibey Camii`nde düzenlenen Miraç kandil programı Akşam Namazından sonra başladı, Yatsı Ezanının okunmasıyla son buldu. 
İlahiler eşliğinde aşrı şerifleri, ilahileri ve edilen dualarla başlayan Miraç Kandilinde eller semaya açıldı. Okunan ilahilerde cemaatten duygulanıp gözyaşı dökenlerde oldu. Baba ve Anneleriyle camiiye gelen Minik Ellerde dualarını ettiler. Alaçam Müftüsü Mehmet Süsün Miraç Kandili`nin öneminden söz ederek, üç aylar ile ilgili cami cemaatini bilgilendirdi. ”Üç Aylar, Kamerî Takvime göre, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu aylar, rahmet dalgalarının başladığı, mânevî huzur ve sükunun kalplere doğduğu, ilâhî rahmetin coştuğu aylardır. Bu aylar girince, mü’minlerin ruhlarını mânevî bir hava kaplar, bu mübârek aylar içerisinde öyle feyizli ve bereketli geceler vardır ki, Yüce Allah’ın rahmeti, bu gecelerde mü’minler üzerine yağmur gibi yağar. Recep ayının başlangıcında Peygamberimizin şöyle duâ ettiği rivayetler arasında yer almaktadır: “Ey Allah’ım! Recep ve Şabanı bize mübârek kıl, bizi Ramazana kavuştur.” Önümüzdeki ay içerisinde gündelik hayatın tek düzeliğinden ve sıradanlığından bizleri alıp, kendi hususî atmosferine götüren bu güzel ve özel günleri ard arda yaşayacağız. Güzel yurdumuzun insanları, kandil, Ramazan ve bayram gibi bu husûsî zamanları sosyal barışın ve huzurun bir vesilesi sayarak karşılıklı sevgi ve hoşgörüyle karşılayıp uğurlayacak kendi inanç ve değerlerini yaşama ve yaşatmayı, bizzat yaşayarak öğreneceklerdir” dedi. 
Alaçam Belediyesi tarafından ilçe merkezinde bulunan bütün camilerde irmik helvası dağıtıldı.


 Belediye Başkanımız Hadi Uyar, "Belediyemizce kandil ve dini günlerimizde geleneksel  günlerde ikramlarda bulunuyoruz. Bu mübarek gecede de camiye gelen vatandaşlarımıza İrmik helvası  ikramı yapalım istedik. Bu vesile ile bu mübarek gecenin ülkemiz ve tüm İslam aleminin mutluluk ve huzuruna vesile olmasını diliyor, tüm hemşehrilerimin Miraç Kandilini tebrik ediyorum" dedi.