KATEGORİLER

23 Nisan Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

23-04-2018

Alaçamda 23 Nisan Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

 

       23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atatürk Ortaokulu ve Resai Aydın İlkokulu ortaklaşa yaptıkları tören çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

İlk tören Alaçam Cumhuriyet Meydanında saat 09.00’da Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. Çelenk sunma töreni bittikten sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağı çekildi.

İkinci tören için saat 10.00’da Alaçam Şehir Stadyumunda yapılan programda Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Belediye Başkanı Hadi Uyar, Garnizon Komutanı Üsteğmen Murat Şenyurt, Cumhuriyet Savcısı Emre Doğan öğrencileri ve halkı selamladı. Buradaki törene Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Belediye Başkanı Hadi Uyar, Garnizon Komutanı Üsteğmen Murat Şenyurt, Cumhuriyet Savcısı Emre Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Kenan Bıyık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Toplum Sağlığı Müdürü Ertan Baş, İlçe Müftüsü Mehmet Süsün, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Salih İleri, AK Parti İlçe Başkanı Selahattin Alkan, CHP İlçe Başkanı Fuat Canbaz, MHP İlçe Başkanı Erdinç Gül, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı. Programın sunuculuğunu Resai Aydın İlkokulu öğrencileri tarafından yapıldı. Programın açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai TURAL yaparak şunları söyledi: Bugün ulusal egemenliğimizin sembolü olan TBMM’nin kuruluşunun 98. Yıldönümüdür. ”Bugün, toprakları yağmalanan yüce bir ulusun, düşmanlarını yurttan atmak için ant içtiği bir gündür. Bugün, yok edilmeye çalışılan bir ulusun tek bilek, tek yürek haline geldiği bir gündür. Bugün, kendini beğenmiş düşmanlara karşı, Büyük Önder Mustafa Kemal Paşanın çevresinde çelik bir halka, tunç bir kalenin olduğu gündür.

Bugün, harcı atalarımızın asil kanları ile yoğrulan ulusal egemenliğimizin çocuklarımıza bayram olarak armağan edildiği bir gündür. Ve bugün, dünya çocuklarının her yıl kutladığı ilk ve tek bayram günüdür. Bu bayramın anlamına varabilmek, bu bayramı damarlarımızda hissedebilmek için 97 yıl öncesine;23 Nisan 1920 yıllarına gidelim; Yurdu düşmanlar her yandan işgal ediyor, özgürlük göz göre göre elden gidiyor, tehlike gittikçe büyüyor ve yakınlaşıyordu.

Yıllarca Osmanlı imparatorluğundan yardım dileyen, Osmanlının karşısında esas duruşta bekleyen, hatta Osmanlıya kurtarıcı gözüyle bakan düşmanlarımız bu durumu unutmuşlar ve Osmanlıya hasta adam damgasını vurmuşlardı. İşte bu hasta adamı öldürmek ve topraklarını bir an önce paylaşmak için; kesin kararlarını yıllar önce vermişler, planlarını ona göre kurmuşlar  ve hazırlıklarını ona göre yapmışlardı. O nedenle, masa başında paylaştıkları kutsal Anadolumuzun büyük bir bölümünü işgal etmişlerdi. Sonunda bizleri öz vatanımızda yok edeceklerini sanıyorlardı. Bu durum karşısında: Ulusumuz ve Onun yöneticileri büyük bir iman ve inançla var olma, yok olmama mücadelesine atılmışlardır. Bu mücadelede bir meclis kurarak ne yapılacağını konuşmak, yeni bir hükümet kurmak, dağınık halde bulunan milli kuvvetleri toplayıp, bir yandan ayaklanmaları önlemek, diğer yandan da vatanı yer yer işgal etmiş olan düşmanı yurttan atmak gerekiyordu. İşte bu düşüncelerle 19 Mayıs 1919da Samsuna çıkan Mustafa Kemal Paşa, gerekli hazırlıkları ve çalışmaları yaptıktan sonra karargahını Ankara’da kurdu. Daha sonra Meclis-i Mebusan´ın düşmanlar tarafından basılıp, birçok milletvekilinin sürgüne gönderildiği bir sırada İstanbul’dan Ankara’ya kaçan vatansever milletvekillerini de yanına alarak 23 Nisan 1920de Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı. Görüldüğü gibi 23 Nisan 1920 tarihi, ulusal iradenin en açık bir şekilde belirdiği, Ulusumuzun kendini yönetme yetkisini eline aldığı ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı bir gündür. 

Demokrasimizin mimarı olan Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’nin açıldığı bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak sizlere armağan etmiştir. “Kutlu olsun.” Ne mutlu demokrasiye gönül verenlere, Ne mutlu bu günümüzü bizlere armağan edenlere, Ne mutlu bu bayramı coşkuyla kutlayanlara.” Dedi.

Alaçam Resai Aydın İlkokulu ve Cumhuriyet Ortaokulu öğrencilerinin yaptıkları gösteriler izleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı. Gösterilerin ardından ödül törenine geçildi. Protokol üyeleri tarafından çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

Program sonunda bütün öğrencilerin, Öğretmenlerin ve protokol üyelerinin katılımı ile erikdalı oyunu oynandı. Alaçam Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Belediye Başkanı Hadi Uyar, Garnizon Komutanı Üsteğmen Murat Şenyurt, Cumhuriyet Savcısı Emre Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Kenan Bıyık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural emeği geçen bütün öğretmenlere teşekkür ettiler.