KATEGORİLER

Alaçam’ın Jeolojik Haritası Çıkarılıyor

29-08-2018

İller Bankasının %50 hibe ile ihale ettiği Alaçam İlçesi genel revizyon ve ilave imar planına esas jeolojik-jeoteknik haritasının oluşturulması ve raporlama işi  yapılıyor.
Jeolojik haritaların hazırlanması amacıyla başlatılan projenin Paleosismoloji iş paketi kapsamında 3 adet hendek kazılması planlanarak çalışmalara başlandı. Çalışmalar sırasında şu ana kadar 2 hendekte çalışmalar tamamlanırken, diğer 1 hendek ile ilgili kazı çalışmaları ise devam ediyor.
Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar , Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi jeoloji mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Orhan Tatar, Doç. Dr. Fikret Koçbulut ve Are Mühendislik  danışmanlığın tarafından yapılan  Çeşme Mahallesi Balaklı mevkiinde devam eden kazı sahasında incelemelerde bulunarak, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Prof. Dr. Orhan Tatar, “Alaçam’ın jeolojik etüt haritasının hazırlanmasıyla ilgili olarak başlatılan çalışmalar kapsamında 3 adet hendek çalışması planlandı. Bu hendeklerin duvarlarında son 10.000 yıllık dönemde bölgede aktif faylara bağlı olarak yüzey faylanması oluşturmuş herhangi bir sismik etkinliğin olup olmadığı saptanmaktadır’’,dedi.
Ayrıca yer radarı dediğimiz radarla kullandığımız antenin özelliğine göre 70-80 metre derinliğe kadar yer altının röntgenini çekiyoruz. Yani mikro bölgeleme dediğimiz ayrıntılı jeolojik, jeoteknik çalışmalar yapılıyor” dedi.