KATEGORİLER

İlçemizde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.

19-09-2018

Alaçam Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene Alaçam Kaymakam Vekili Bahar Kaya, Belediye Başkanımız Hadi Uyar, Jandarma Komutanı Teğmen Samet Kuruçelik, Emniyet Müdürü Kenan Bıyık, İlçe Müftüsü Mehmet Süsün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, AK Parti Alaçam İlçe Başkanı Selahattin Alkan, Chp İlçe Başkanı Fuat Canbaz ,daire amirleri, gaziler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Tören,  Alaçam Kaymakam V. Bahar Kaya ve Belediye Başkanı Hadi Uyar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam edilen programda günün anlam ve önemini belirten konuşma Jandarma Uzman Çavuş Cihan Aydoğdu tarafından yapıldı.

 Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasını Ardından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile  mareşallik rütbesi ve gazilik unvanın verilmesinin 97. yıldönümünü büyük coşku ile kutluyoruz.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin varoluş mücadelesinde ve İç Güvenlik Harekatı sonucunda kazanılan gazilerimizi onurlandırdığımız gündür.

Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Bu günde bizlerle beraber olarak mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm gaziler adına teşekkür ederim. Gaziler Günü canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimiz manevi huzurunda saygı ile eğilir, kahraman gazilerimize sevgi ve şükranlarımı sunarım” dedi.

Gaziler adına konuşan Kıbrıs Gazisi Raif Karatepe;“19 Eylül Gaziler Günü Türk kahramanlığının en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsına taçlandığı bir gündür. Sakarya Meydan Muharebesi Türk Milletinin ateşle imtihanı ve Anadolu halkının ölüm-kalım mücadelesi olmuştur. Bu mücadele kaybetmiş olsaydı sömürgeci devletler  Anadolu’yu paylaşım planı olan Sevr Anlaşması gerçekleştirilecek ve böylece Anadolu’da Türk varlığına sona erecekti. Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları böyle bir karanlık tablo karşısında Sakarya Meydan Muharebesini kazanarak bugün hür ve bağımsız olan Türkiye Cumhuriyetinin  kuruluşunun yolunu açmış oldular.

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM’ce Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e, “MAREŞAL” rütbesi ile “GAZİ” ünvanı verilmiştir.

19 Eylül Gaziler günü, Muharebe Meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günü’dür. Gaziler Günü, canlarını bu aziz vatanın birliğine, bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa