KATEGORİLER

ALAÇAM DA AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

20-09-2018
Samsun Alaçam Kaymakamlığı, Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası , Alaçam Belediyesi destekleriyle "Ahilik Haftası" kutlamaları kapsamında etkinlik düzenledi.
Alaçam Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliği ile düzenlenen etkinlikte sanayi sitesinde toplanan tüm esnaflar arabalarını Türk bayrakları ve balonlarla süsleyerek konvoy halinde Samsun Sinop Karayolu, Bafra Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Lise Caddesi ve Beşyol mevkisini dolaşarak Cumhuriyet Meydanına davul-zurna eşliğinde geldi.
Burada halaylar çekildi, mehteran gösterisi düzenlendi, oyunlar oynandı. Motosikletli gençlerin gösterisi ise etkinliğe renk kattı. Cumhuriyet Meydanındaki program başlamadan önce davul zurna eşliğinde Alaçam Esnafları ve Öğretmenler ile birlikte halaylar çekildi oyunlar oynandı. Saat 11.00’de Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programa Belediye Başkanımız Hadi Uyar, İlçe Emniyet Müdür Kenan Bıyık, İlçe Jandarma Komutanı Samet Kuruçelik, Samsun Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hacı Eyüp Güler, Samsun Kahveciler Odası Başkanı, Samsun İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Nejdet Bal, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Güney, Samsun Büyükşehir Belediyesi Alaçam-Yakakent sorumlusu Aşkın Cansız, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Güreş, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Melahat Yeşilyurt, İlçe Müftüsü Mehmet Süsün, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Adem Çavuş, Öğretmenevi Müdür Hüseyin Kara, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih İleri, Alaçam Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Aydoğdu, Esnaf Odası Başkanı Vedat Özyılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Halk Bankası Müdürü Sadettin Kuru, Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Bedir, Şoförler Odası Başkanı Kurtbey Bozkurt, S.S. Alaçam Minübüscüler Kooperatif Başkanı Cemal Eroğlu, CHP İlçe Başkanı Fuat Canbaz, 52 Yılını Esnaf olarak tamamlayan Saatçi Nihat Mete, 42 yılını dolduran Marangoz Ahmet Acar ve 44 yılını dolduran Salih Büyükkal Alaçam Esnafları öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Programın açılışında Okul Müdürü Abdulkerim Açıkgöz ve Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Özyılmaz birer konuşma yaparak Ahiliğin öneminden bahsetti.
Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Hacı Eyüp Güler’de yaptığı konuşma’da; “ Osmanlıdan gelen ahilik geleneğini bizlerde esnaf odaları olarak yaşatmaya devam edeceğiz. Her sene daha iyisini yaparak iler ki senelerde halkımıza , esnafımıza yansıtmaya çalışacağız” .dedi.
Belediye Başkanımız Hadi Uyar, “ İlimizde kutlanan bu güzel programın 17 ilçe arasında , geçtiğimiz yıllarda ki yaptığı faaliyetler önemsenerek Alaçam’ın il çerçevesinde kutlama programına alınmasından duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Sanatkarlarımızın kalfalara ve çıraklara verdikleri maharetlerle yaptıkları çalışmaların en güzel örneklerini Osmanlıdan beri, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren yaşıyoruz. Her şeyin en güzelini nasihat etmişler. Bizler bu hasılatlardan mutlak surette pay almalıyız” .şeklinde konuştu.
Alaçam Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Şed Kuşatma Töreni “ anlatan tiyatro gösteriminin ardından Alaçam’da 45 yılı aşkın süre esnaflık yapmış olan Saatçi Nihat Mete,Terzi Salih Büyükkal ve Marangoz Ustası Ahmet Acar’a plaket verildi. Programın hazırlanmasında emeği geçen öğrencilere, Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulu üyelerine teşekkür plaketi verildi. Program Ahilik pilavının dağıtımı ve Alaçam Belediyesi tarafından yapılan aşure ikramıyla son buldu. Programa ayrıca, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Samet Kuruçelik , İlçe Emniyet Müdürü Kenan Bıyık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural ,sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti başkanları, okul müdürleri, sanayi esnafları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.