KATEGORİLER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Alaçam’da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

23-04-2019

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Alaçam'da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumhuriyet İlkokulu tarafından çeşitli etkinliklerle kutlandı.
İlk tören Alaçam Cumhuriyet Meydanında Alaçam Belediye Başkanımız İlyas Acar, Cumhuriyet Savcısı Emine Söylemez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural ile birlikte saat 09.15’de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı. Çelenk sunma töreninin akabinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağı çekildi.
Alaçam Şehir Stadyumunda yapılan İkinci tören Saat 10.00’da başladı. Yapılan programa Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanımız İlyas Acar, Emniyet Müdür Vekili Erol Can Keskin, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Samet Kuruçelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, Gençlik Merkezi Müdürü Cansu Keskin Karaaslan, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Melahat Yeşilyurt, Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Radi Şen, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Güreş, Nüfus Müdürü Kemalettin Taşdelen, Toplum Sağlığı Müdürü Ertan Baş, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Salih İleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Emre Kösem, AK Parti İlçe Başkanı Selahattin Alkan, CHP İlçe Başkanı Fuat Canbaz daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Programın sunuculuğunu Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri tarafından yapıldı.
Programın açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural yaparak şunları söyledi: “Bugün ulusal egemenliğimizin sembolü olan TBMM’nin kuruluşunun 99. yıldönümüdür. Bugün, toprakları yağmalanan yüce bir ulusun, düşmanlarını yurttan atmak için ant içtiği bir gündür. Bugün, yok edilmeye çalışılan bir ulusun tek bilek, tek yürek haline geldiği bir gündür. Bugün, kendini beğenmiş düşmanlara karşı, Büyük Önder Mustafa Kemal Paşanın çevresinde çelik bir halka, tunç bir kalenin olduğu gündür.
Bugün, harcı atalarımızın asil kanları ile yoğrulan ulusal egemenliğimizin çocuklarımıza bayram olarak armağan edildiği bir gündür. Ve bugün, dünya çocuklarının her yıl kutladığı ilk ve tek bayram günüdür. Bu bayramın anlamına varabilmek, bu bayramı damarlarımızda hissedebilmek için 99 yıl öncesine; 23 Nisan 1920 yıllarına gidelim; Yurdu düşmanlar her yandan işgal ediyor, özgürlük göz göre göre elden gidiyor, tehlike gittikçe büyüyor ve yakınlaşıyordu.
Yıllarca Osmanlı imparatorluğundan yardım dileyen, Osmanlının karşısında esas duruşta bekleyen, hatta Osmanlıya kurtarıcı gözüyle bakan düşmanlarımız bu durumu unutmuşlar ve Osmanlıya hasta adam damgasını vurmuşlardı. İşte bu hasta adamı öldürmek ve topraklarını bir an önce paylaşmak için; kesin kararlarını yıllar önce vermişler, planlarını ona göre kurmuşlar ve hazırlıklarını ona göre yapmışlardı. O nedenle, masa başında paylaştıkları kutsal Anadolumuzun büyük bir bölümünü işgal etmişlerdi. Sonunda bizleri öz vatanımızda yok edeceklerini sanıyorlardı. Bu durum karşısında: Ulusumuz ve Onun yöneticileri büyük bir iman ve inançla var olma, yok olmama mücadelesine atılmışlardır. Bu mücadelede bir meclis kurarak ne yapılacağını konuşmak, yeni bir hükümet kurmak, dağınık halde bulunan milli kuvvetleri toplayıp, bir yandan ayaklanmaları önlemek, diğer yandan da vatanı yer yer işgal etmiş olan düşmanı yurttan atmak gerekiyordu. İşte bu düşüncelerle 19 Mayıs 1919’da Samsuna çıkan Mustafa Kemal Paşa, gerekli hazırlıkları ve çalışmaları yaptıktan sonra karargahını Ankara’da kurdu. Daha sonra Meclis-i Mebusan´ın düşmanlar tarafından basılıp, birçok milletvekilinin sürgüne gönderildiği bir sırada İstanbul’dan Ankara’ya kaçan vatansever milletvekillerini de yanına alarak 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı. Görüldüğü gibi 23 Nisan 1920 tarihi, ulusal iradenin en açık bir şekilde belirdiği, ulusumuzun kendini yönetme yetkisini eline aldığı ve Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı bir gündür. 
Demokrasimizin mimarı olan Yüce önder Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’nin açıldığı bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak sizlere armağan etmiştir. “Kutlu olsun.” Ne mutlu demokrasiye gönül verenlere, Ne mutlu bu günümüzü bizlere armağan edenlere, Ne mutlu bu bayramı coşkuyla kutlayanlara.” Dedi.
Alaçam Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin yaptıkları Rontlar, Dramalar, Öğrenciler tarafından günün anlamına dair şiirler, 1. Sınıf Öğrencilerinin dans gösterileri, Koro ve solo sunumu gösteriler izleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı.
Gösterilerin ardından ödül törenine geçildi. Protokol üyeleri tarafından çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.
Program sonunda 23 Nisan Etkinliklerinde görev alan bütün öğrencilerin, Öğretmenlerin ve protokol üyelerinin katılımı ile toplu fotoğraf çekimi ile son buldu