KATEGORİLER

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI

16-07-2019
5 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ KUTLANDI
Alaçam’da 15 temmuz milli birlik ve demokrasi günü kutlamaları, Merkez Şadibey Camiinde Akşam Namazı öncesi Şehitler için okunan Mevlid-i Şerif programı ile başladı.
Saat 20:30' da Alaçam Cumhuriyet meydanından başlayan Milli Birlik ve Demokrasi Yürüyüşü Bafra caddesi üzerinden ellerinde Türk Bayrakları ve sloganlarla yürünerek anneler parkında son buldu.
Saat 21.00'de Anneler Parkında devam eden program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve Kuran'ı Kerim Tilaveti ile başladı.
Açılış konuşmasını Belediye Başkanımız İlyas Acar yaparak şunları söyledi: Tarih boyunca konu vatan, bayrak ve ezan olduğunda canını feda etmekten çekinmeyen Yüce Türk Milletimiz, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Çanakkale ruhunu ilelebet yaşatmak üzere yeniden canlandırdı. 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı çekinmeden bedenini tanklara ve tüfeklere siper eden ve ülkemizi bir uçurumun eşiğinden döndüren,başta Alaçamlı Şehit hemşehrilerimiz Muhammet Ali Aksu ve Sevgi Yeşilyurt olmak üzere diğer şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ile anıyorum.
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Ard arda dizili ay yıldızlı bayraklara bürünmüş, hayatının baharında soldurulmuş, kefenlerine kan bulaştırılmış cennet bekçileri, uğurlanıyor analarının feryatlarıyla mekanların en yücesine. Şehitler ölmez vatan bölünmez ezan dinmez bayrak inmez. VATAN için yaşayıp öldünüz; siz toprağa değil, kalplere gömüldünüz". dedi.
Daha sonra Alaçam Kaymakamı Fikret Zaman konuşma yaparak şunları söyledi: Ne mutlu sizlere ne mutlu Alaçamlılara ki iki tane şehidimiz var ömrümüz boyunca bu şehitlerimizin anılarını yaşatmak ve onları her zaman yad etmek, “Bu aziz millet, varlığını, geçmişten bugüne ülkemizin yaşadığı zor günlerde olduğu gibi, 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi de ortaya koymuş; vatanına, hürriyetine, bağımsızlığına, istikbaline ve iradesine kasteden içerden ve dışarıdan her türlü zorbalığa karşı koyarak, kan emicileri ülkemizden def etmiştir. Şanlı tarihimizin her döneminde benzer olaylar karşısında milletimizin tavrı benzer olmuş ve tarihin hiçbir döneminde bunun istisnası olmamıştır.
Sözlerime son verirken bir kez daha 15 Temmuz şehitlerimiz olan Yeniköy halkından Sevgi Yeşilyurt'u ve Doyran Mahallesi halkından Muhammet Ali Aksu'yu rahmet ve minnetle yad ediyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Geleceğimiz ve istikbalimiz güzel olsun. Rabbim bir daha bizlere böylesi acılar yaşatmasın duasıyla hepinize hayırlı geceler diliyorum” dedi.
15 temmuz hain darbe gecesi hakkında yaklaşık yarım saat sinevizyon gösterisi sunuldu, ilçe Müftülüğü tarafından ilahi korusu tarafından dualar, ilahiler, şiirler, çifte ezanlar okundu. İlçe Müftüsü Mehmet Süsün tarafından gecenin duası yapıldı.
Programa İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanımız İlyas Acar, Cumhuriyet Savcıları Muhammet İkbal Acar, Emine Söylemez, Emre Aydın, İlçe Jandarma Komutanı Samet Kuruçelik, Emniyet Müdür Vekili Erol Can Keskin, Milli Eğitim Müdürü Sezai Tural, İlçe Müftüsü Mehmet Süsün, Gençlik Spor İlçe Müdürü Cansu Keskin Karaaslan, Devlet Hastanesi Başhekim Radi Sen, Malmüdürü Hüseyin Şimşek, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Güreş, Toplum Sağlığı Müdürü Ertan Baş, AK Parti İlçe Başkan Vekili Gürhan Batı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP İlçe Başkanı Erdinç Gül ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Vedat Özyılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye meclis üyeleri, Şehit yakınları, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.