KATEGORİLER

AHİLİK HAFTASI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

19-09-2019

Alaçam Kaymakamlığı, Alaçam Belediyesi, Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliği ile 19 Eylül 2019 Perşembe günü Saat 10.30’da Sanayi Sitesinde toplanan Esnaflar arabalarını Türk Bayrakları ve balonlarla süsleyerek konvoy halinde Sanayi Sitesi Yakacık Mahallesi kavşağından dönerek Beşyol mevkii üzerinden Bafra Caddesi güzergahından Cumhuriyet Meydanına davul zurna eşliğinde ulaştı.
Cumhuriyet Meydanındaki program başlamadan önce davul zurna eşliğinde Alaçam Esnafları ve Öğretmenler ile birlikte halaylar çekildi oyunlar oynandı.
Saat 11.00’de Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programa Alaçam Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN, Belediye Başkanımız Sayın İlyas ACAR, İlçe Emniyet Müdür Vekili Sayın Erol Can Keskin, İlçe Jandarma Komutanı Sayın Samet KURUÇELİK, Samsun Esnaf Odaları Birlik Başkanı Sayın Hacı Eyüp GÜLER, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Sezai TURAL, İlçe Müftüsü Sayın Mehmet SÜSÜN, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Sayın Adem Çavuş, Öğretmenevi Müdürü Sayın Hüseyin KARA, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sayın Ersin İLERİ, Alaçam Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi Başkanı Sayın Mehmet AYDOĞDU, Esnaf Odası Başkanı Sayın Vedat ÖZYILMAZ ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ziraat Odası Başkanı Sayın Hüseyin BEDİR, Şoförler Odası Başkanı Sayın  Kurtbey BOZKURT, CHP İlçe Başkanı Sayın Hasan VAROĞLU,MHP İlçe Başkanı Sayın  Erdinç GÜL, Halk Bankası Müdürü Sayın Sadettin KURU, Alaçam Ziraat Bankası Şube Müdürü Sayın Mesure KIRMACI Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi parti temsilcileri, Esnaflar ,öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Programın açılış konuşmasını Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Abdulkerim AÇIKGÖZ yaparak şunları söyledi; “Ahilik; sanatın, ticaretin ve mesleğin, olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğu, kökleri çok eskilere uzanan bir geleneğimiz; yüzyıllar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasını oluşturan bir örgütlenme şeklimiz; toplumsal kimliğimiz açısından daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür”dedi.
Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sayın Vedat ÖZYILMAZ ahiliği şöyle anlattı; Ahi’nin kelime anlamının cömert, eli açık, yiğit ve ahlaklı kardeşlik olduğunu belirtti “Toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır. Bir toplumda birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsur müşterek değerlerin korunması ile mümkündür. Türklerin Anadolu’da bin yıldan beri varlığını sürdürmelerinde sır, ahilik anlayışı içerisinde bu değerlere sahip çıkmalarıdır. Bir toplumda sosyal tabakalaşma olabilir, Kimi zengin, kimi fakir olabilir; fakat ikisi arasındaki fark fazla olmamalıdır. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak ahilikte bir ahlak kuralıdır. Bunun için herkesin mutlaka bir mesleği ve işi olmalıdır. Emeğin karşılığı çalışanının alın teri kurumadan ödenir. Bu uygulama emek ve sermayenin barışık olduğu bir modeli oluşturur. Harama bakmayan, haram yemeyen, haram içmeyen, doğru, sabırlı, dayanıklı olan, yalan söylemeyen, büyüklerinden önce söze başlamayan, kimseyi kandırmayıp kanaatkar olan, dünya malına tamah etmeyen, yanlış ölçmeyen, eksik tartmayan, kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini bilen, hiddetli iken hoşgörülü olan, kendisi muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert olan kişi ahi’dir. Mesleki dayanışma üzerine kurulu, güzel ahlaka dayalı, üretimi standarda bağlayan ve ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı geliştirmeyi ve dünyaya bırakmayı hedefleyen, ahlak ve terbiyeyi benimseyen, sevgi saygı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insan odaklı kültürü benimseyen ahilik felsefesi günümüz dünyasında evrensel değerlerle tıpa tıp aynıdır. Esnaf ve sanatkarlar olarak bizler Ahilik kültürünün taşıdığı evrensel değerleri yaşayıp, yaygınlaştırarak bizden sonraki nesillere miras bırakmak için özenle ve gayretle çalışmaktayız.” dedi.
Belediye Başkanımız Sayın İlyas ACAR, “Sanatkarlarımızın kalfalara ve çıraklara verdikleri maharetlerle, el sanatları ile mesleği gelecek olarak yaptıkları çalışmaların en güzel örneklerini Osmanlıdan beri, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan itibaren yenilikler yaşıyoruz. Her şeyin en güzelini nasihat etmişler. Bizler bu nasihatlardan mutlak surette pay almalıyız. İlçemize en kısa zamanda Alaçam Genç İş Adamları Derneğinin Kurulması sağlayacaklarını belirti.
Alaçam Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN; “Ahilik kültürü Anadolu’da gelişen Türk Müslüman coğrafyasında filizlenen Dünya’nın en eski sivil toplum örgütlerinden bir tanesi. Ahilik bir meslek grubu bir meslek örgütlenmesidir. Anadolu’nun Müslümanlaşmasında çok önemli bir katkısı olan bir örgüt. Özellikle meslek öğrenmek adına bir araya gelen kişilerin kurduğu bu tür örgütlenme Türk – İslam kültürü ile yoğurulunca çok farklı bir kültür ortaya çıkmıştır. Günümüzde Ahilik kültürünü odalarımız yürütmekte, ancak tarihimizde bu işi üstlenen ve kültürü ile devam ettiren esnaf kardeşlerimiz çok önemli işlevler görmüştür. Günümüzdeki esnaf kardeşlerimizde bu kültür ile bu ahlak ile bu geleneği devam ettireceklerdir. Alaçam bu konuda çok önemli bir ilçe olma özelliğini taşıyor, bu yüzden bu törenin Alaçamda yapılması da çok kıymetli. Ben esnaflarımızın da sorunlarının dinlenerek çözüm üretilmesi adına önemli bir hafta olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Ahilik kültürünün de çocuklarımıza aşılanması anlamında ayrıca önemli olduğunu düşünüyorum. Esnaf kardeşlerimize hayırlı bol bereketli günler diliyorum, Ahilik haftamız kutlu olsun. İnşallah gelecek nesillerimizde geçmişimizde olduğu bu kültüre sahip olarak Dünya’ya örnek olurlar bu duygu ve düşünce ile bu programın yapılmasında emeği geçen başta Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sayın Vedat ÖZYILMAZ'a ve yönetimine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Alaçam Şehit Erdal Bolat Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Şed Kuşatma Töreni “anlatan tiyatro gösteriminin ardından Alaçam’da 47 Yılını Esnaf olarak tamamlayan Berber Ünal KIR, 45 yılını dolduran Elektrikçi Yurtsever ÇAĞLAR ve 41 yılını dolduran Terzi Bayram ÖZDEMİR, En Genç Esnaf Olarak İsa BAŞ’a ve Programın hazırlanmasında emeği geçen öğrencilere, Alaçam Kaymakamı Sayın Fikret ZAMAN, Belediye Başkanımız Sayın İlyas ACAR, Samsun Esnaf Odaları Birlik Başkanı Sayın Hacı Eyüp GÜLER, Alaçam Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetim kurulu üyeleri ile birlikte katılımcılara teşekkür plaketi verildi. Program Ahilik pilavı ve Alaçam Kaymakamlığı tarafından hazırlanan aşure, Alaçam Belediyesi tarafından çay ikramıyla son buldu.