KATEGORİLER

23 NİSAN ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

24-04-2024
23 NİSAN ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından saat 09.30'da Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması ile başladı. Çelenk sunma töreninin akabinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağı göndere çekildi. 
Alaçam Şehir Stadyumu'nda devam eden etkinlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özkurt tarafından yapılan günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 104. yıldönümünü gurur ve coşkuyla kutladığımız bu günde “Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesiyle millet egemenliğine dayalı bir rejim kurmanın heyecanını ve anlamını 104 yıl sonra tekrar yaşıyoruz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi her şeyden evvel, bağımsızlığa duyulan bağlılığın, esarete gösterilen tepkinin ve millet egemenliğine karşı vazgeçilmez sadakatin adı ve tanımıdır. Her daim devlet kurma kabiliyetinde olan aziz milletimiz,  23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı ile bir kez daha iradesini ortaya koymuştur. Ulusumuzun milli egemenlik ile taçlandırdığı bu eşsiz zafer, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bayram olarak çocuklara armağan edilmesi asla bir tesadüf değildir. Geleceğin teminatı olan çocuklarımıza duyulan sevgi, güven ve inancın bir ifadesidir.
23 Nisan bizim için öylesine bir tarih değildir. Milli egemenlik mücadelemizin dönüm noktasıdır.  O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir. Sabrın sonunun selamet olduğunun en güzel örneğidir. Bir milletin küllerinden doğuşunun ilanıdır 23 Nisan.
Geleceğimizin teminatı Sevgili Çocuklar; Sizler bu ülkenin yarını, umudu en güzel rüyası, en büyük zenginliğisiniz. Gelecek düşüncelerimizin başköşesinde, en büyük hayallerimizde ve dualarımızda sizler varsınız. Aklınıza, fikrinize ve yüreğinize güveniyoruz. Bu toprakların dünyaya ilham veren maddi ve manevi hazinesine sahip çıkacak ve yaşatacak olan sizlersiniz. Hayalleriniz bu ülkeyi yukarılara taşıyacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Aziz Atatürk’e, Türk milletinin mukaddesat hazinesinde bulunan tüm kahramanlarımıza, İlk Meclis’in erdem timsali saygıdeğer üyelerine, kanlarıyla toprağa vatan mührü vuran bütün şehit ve gazilerimizi şükran ve minnet ile anıyor, geleceğin teminatı sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum dedi.
 Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin yaptıkları rontlar, dramalar, öğrenciler tarafından günün anlamına dair şiirler, 1. sınıf Öğrencilerinin dans gösterileri, koro ve solo sunumu gösteriler izleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı.
Gösterilerin ardından Alaçam Kaymakamı Fatih Kayabaşı ve Belediye Başkanı Ramazan Özdemir tarafından çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Program sonunda 23 Nisan etkinliklerinde görev alan bütün öğrenciler, öğretmenler sahada bir araya gelerek günün anısına kendi aralarında hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu
Kutlamalara; Alaçam Kaymakamı Fatih Kayabaşı, Belediye Başkanı Ramazan Özdemir, Emniyet Müdürü Ramazan Aktaş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Yaşar Görmez,İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Özkurt, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Cansu Keskin Karaaslan, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.