KATEGORİLER

NEVRUZ ATEŞİ UMUTLU MAHALLESİNDE YAKILDI

21-03-2018

Umutlu Mahallesi Nevruz Bayramı Kutlama Programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Alaçam Gençlik Merkezi Minikler Halk Oyunları Ekibi Artvin yöresine ait halk oyunları gösterisini sergiledi. Ardından Umutlu Mahallesi Muhtarı Satılmış Uçan ve  Belediye Başkanımız Hadi Uyar ve İlçe Kaymakamımız Oğuz Alp Çağlar, selamlama konuşması yaptılar.

Umutlu Mahallesi Muhtarı Satılmış Uçan açılış konuşmasında mahallenin geçmişi ile bilgi verdikten sonra asırlardır mahallelerinde demircilik mesleğinin sürdürüldüğünü. Doğdukları baba ocaklarında baharın müjdecisi olan 21 Mart Nevruz Bayramını Umutlu Mahallesinde kutlamanın gururunu yaşamaktayız.” dedi.

Belediye Başkanımız Hadi Uyar, ‘’ “Nevruz Bayramı, her yönüyle Türk gelenek ve görenekleriyle zenginleşmiş, ananevi ve temeli 5 bin yıllık Türk tarihine dayalı bir bayramdır. Bizim kültürümüzde önemli bir yeri olan ve baharın gelişini simgeleyen 21 Mart Nevruz Bayramı kültür coğrafyamıza hayırlar getirsin. Bizim Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar uzanan kültür coğrafyamızda, yüzyıllardan bu yana kutlanan Nevruz, hepimizin ortak değeri ve hepimizin ortak bayramıdır. Bizler, dili, dini, mezhep ve inancı, etnik kökeni ve siyasi görüşü ne olursa olsun, aynı vatanın ve milletin mensuplarıyız. Hoşgörü, sevgi ve kardeşliğin filizlendiği bu topraklarda, asırlar boyunca farklı inançlara, dillere, etnik köken ve kültürlere sahip insanlar bir arada, huzur içinde yaşamıştır. Bu anlamlı günü, el ele, gönül, gönülle vererek kutlayarak birbirimize her zamankinden daha sıkı sarılmalıyız. Bu güzel hava böylesine sıcak bir ortamda, kardeşlerimizin burada olması bu bayrama ne kadar önem verdiklerinin bir göstergesidir.’’ dedi

İlçe Kaymakamımız Oğuz Alp Çağlar ise “Alaçam ilçemiz doğal ve kültürel zenginliğe sahip bir ilçe olduğunu, İlçemize bağlı Umutlu Mahallesi de asırlardır örf ve adetlerin yaşatıldığı bir yerdir. Nevruz Bayramını burada kutlamanın ayrı bir yeri var bizim için.’’ diyerek sözlerini tamamladı.

   Daha sonra programda konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz, “Nevruz Bayramı’nı kutlamak için bir aradayız. Nevruz, beş bin yıldır Türk dünyasında baharın müjdeleyicisi olarak kutlanıyor. Zaten görüyoruz ki baharın güzellikleri yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Nevruz’un bu köyde kutlanmasının sebebi, bu köyde sıcak demir dövme sanatımız var. Köylüler burada kendi elleriyle tarım el aletleri yapıyor. Bunları yapan küçük bir esnaf grubumuz var. Biz de onların bu çalışmalarını teşvik ediyoruz.” dedi.

  Umutlu Mahallesi'nde gerçekleşen Nevruz Bayramın da konuşan Samsun Valimiz Osman Kaymak şunları söyledi, " Bu zamana kadar nevruz bayramını pkk bayramı olarak tanıtmaya çalıştılar.

Bu yapılan kesinlikle Türkiye'ye bölme politikasıdır. Mİlletimiz ve ordumuz bunun için çok mücadele göstermiştir. Bunun en yakın en belirgin örneği Afrin zaferidir. Ve belirtmek istediğim gibi kesinlikle Türk ve Kürt ayrımı yoktur. Hepimiz aynı topraklarda yetişmiş olup aynı kültürü öğrenmiş durumundayız" dedi. Osman Kaymak daha sonra yapılan faaliyetlere değinerek şu ifadeleri kullandı. "Şehir Hastanemizin kurulacağı yer de seçilmiş olup, Sayın bakanımızın da belirttiği gibi Samsun halkına sağlık sektöründe verdiği hizmetlerin daha iyisini verecektir. Bunun yanı sıra Alaçam Yakakent'e ve Tekkeköy'e de hastaneler yapılacaktır.

Nevruz Bayramı’nda gösteri yapan gençleri tebrik eden Valimiz  Osman Kaymak, ”Gerçekten cıvıl cıvıl çocuklarımız, Allah yollarını açık eylesin. Malumlarınız üzere Samsun’da bir okuma seferberliği başlattık. Buna bütün Samsunlular katılıyor. Okumanın saati ve yeri yok. Lütfen çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandıralım. Ama aileler okumazsa çocukların da okumadığını görüyoruz. Bu sebeple lütfen ailelerimiz de bu okuma faaliyetine katılsınlar.” dedi.

 Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Halk Oyunları Ekibi, Kuzey Kafkas Halk Dansları oyunları gösterisinin ardından Samsun Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü sanatçısı piyano eşliğinde türkü seslendirdi. Günün anlam ve önemi ile ilgili şiirlerin okunmasısyla devam eden etkinlikte, daha sonra Amasya Gümüşhacıköy Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Derneği okçuları, gösteri yaptılar.

   Valimiz Sayın Osman Kaymak’a okçular tarafından ok hediye edilmesinin ardından, Valimiz Sayın Osman Kaymak ve diğer protokol üyeleri karşılıklı olarak demir dövdü. Ardından yakılan nevruz ateşinin üzerinden Sayın Valimiz, protokol üyeleri ve diğer katılımcılar atladı.

  Valimiz  Osman Kaymak, Umutlu Mahallesi'ndeki Nevruz Bayramı kutlamalarının ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki 41. Muhtarlar Toplantısı'nda muhtarlarımıza müjdelediği yeni görev kimlik kartlarını Alaçamlı muhtarlarımıza dağıttı. Kimlik kartlarının dağıtımının ardından, Umutlu Mahallesi'ndeki 21 Mart Nevruz Bayramı kutlamaları, ikramla sona erdi.

  Nevruz Bayramı kutlamalarına Samsun Valimiz  Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun İl Alay Komutanımız Jandarma Albay  Ünsal Ağaoğlu, Samsun İl Emniyet Müdürümüz  Vedat Yavuz, Vali Yardımcılarımız  Hasan Öztürk , Recep Yüksel, İlçe Kaymakamımız Oğuz Alp Çağlar, Yakakent İlçe Kaymakamımız Selin Sarı, Belediye Başkanımız Hadi Uyar,Yakakent Belediye Başkanı  Hüseyin Kıyma, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcımız ve Büyükşehir Meclis Başkanımız Turan Çakır’ın, AK Parti İlçe Başkanı Selahattin Alkan, Belediye Meclis Üyelerimiz, Samsun ve Alaçam’da Görevli Kurum Amirleri, Belediyemiz Birim Amirleri ,Muhtarlarımız ,STK Temsilcileri ve vatandaşlarımızın katıldı.